Občina Šoštanj v postopkih pridobivanja naziva »Občina po meri invalidov«

Občina Šoštanj si prizadeva pridobiti naziv »Občina po meri invalidov«, ki ga podeljuje Zveza delovnih invalidov Slovenije. V ta namen izvaja vrsto aktivnosti, pri čemer tesno sodeluje z Medobčinskim društvom invalidov Šaleške doline pod vodstvom Draga Kolarja.
FOTO: Občina Šoštanj

Danes je v Kulturnem domu Šoštanj v okviru teh prizadevanj potekala okrogla miza z naslovom »Problematika življenja invalidov v Občini Šoštanj«. Namen dogodka je bil zbrati čim več mnenj, predlogov in pobud ter spodbuditi ukrepe, ki bodo prispevali k izboljšanju kakovosti življenja v občini.

Župan Občine Šoštanj Boris Goličnik je na okrogli mizi poudaril, da občina ne stremi zgolj k pridobitvi certifikata, temveč želi s konkretnimi ukrepi dejansko izboljšati kakovost življenja ranljivih skupin. Izpostavil je, da tovrstnih prizadevanj ne dojema kot strošek, temveč kot pomembno naložbo v skupnost, pri čemer je ena izmed ključnih prioritet občine pomoč tistim, ki jo potrebujejo. Ob tem je poudaril tudi pomen prilagajanja zakonodaje v tej smeri.

Marko Verdev, direktor CSD SAŠA, je poudaril, da si prizadevajo ljudem zagotoviti finančna sredstva, do katerih so upravičeni, v skladu z zakonskimi možnostmi. Opozoril je na razliko med pravicami tistih, pri katerih je invalidnost nastopila pred ali po 26. letu starosti, ter izpostavil, da lahko občani pomoč poiščejo na Centru za socialno delo, Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter Zavodu za zaposlovanje. Da bi bile informacije čim bolj dostopne, v Šoštanju vsako sredo med 13. in 17. uro deluje pisarna Centra za socialno delo.

Tatjana Ladnik iz Zavoda za zaposlovanje je izpostavila, da v Občini Šoštanj kar četrtino vseh brezposelnih oseb predstavljajo invalidi, trenutno jih je 42. Opozorila je na pomembno vlogo invalidskih podjetij Turna in Rednak, ki omogočata vključevanje invalidov v delovni proces. Ker je ta prehod pogosto zahteven, zakonodaja omogoča postopno vključevanje invalidov v delo, kar olajša prilagajanje delovnemu okolju.

Govorniki so enotno poudarili, da je ključnega pomena vključevanje ranljivih skupin v vsakdanje življenje ter njihovo aktivno sodelovanje v družbi. Pri tem imajo pomembno vlogo invalidska in druga društva, saj pomoč ni le finančna – pogosto so prav podpora, razumevanje in vključevanje tisto, kar največ pomeni.

Drago Kolar je ob zaključku opozoril, da se pogosto spregleda dejstvo, da invalidnost ne pomeni le gibalne oviranosti. Med invalide sodijo tudi slepi, slabovidni, dolgotrajno bolni in mnogi drugi, ki prav tako potrebujejo podporo in prilagojene rešitve. Občina Šoštanj se bo v nadaljnjih aktivnostih zavzemala za to, da jim zagotovi ustrezno pomoč in izboljša njihovo kakovost življenja v okviru prizadevanj za pridobitev naziva »Občina po meri invalidov«.

Vir: Občina Šoštanj

Več novic

Družba

Občina Šmartno ob Paki v torek organizira proslavo od dnevu državnosti

Občina Šmartno ob Paki in Kulturno društvo Šmartno ob Paki vas s ponosom vabita, da skupaj obeležimo enega najpomembnejših trenutkov naše zgodovine – dan državnosti....
Gospodarstvo

Bencin in dizel sta se podražila

Drobnoprodajne cene 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva ter kurilnega olja so se opolnoči zvišale....
Obvestila

Razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja na območju celotne države

Zaradi povečanega tveganja za izbruh požarov v naravnem okolju je Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja na območju celotne države....
Družba

Logarska dolina kliče: Od jutri Bicikel bus ponovno na poti

S kolesom v Logarsko dolino? Zdaj je še enostavneje! Med poletnima mesecema julijem in avgustom se ob sobotah, nedeljah in praznikih znova vrača Bicikel bus, ki vozi na relaciji Velenje–Logarska...

OBVESTILA

Zadnje osmrtnice