(VIDEO) Minister Novak: “Zaradi naravnih odlivov in specifičnih znanj bo v rudarstvu za vse dela še naprej dovolj”

Na slovesnosti ob 150. obletnici premogovništva v Šaleški dolini in 64. Skoku čez kožo je bilo govora tudi o prihodnosti Šaleške doline, zapiranju Premogovnika Velenje in o dveh težko pričakovanih zakonih – zakonu o prestrukturiranju Savinjsko-šaleške regije in zakonu o zapiranju Premogovnika Velenje. Slednji bo po besedah ministra za naravne vire in prostor Jožeta Novaka sprejet kmalu, a mora pred uveljavitvijo prestati še revizijo in potrditev Evropske unije – ocenil je, da bo to trajalo nekaj mesecev, uveljavitev zakona je tako predvidena do konca tega leta.
FOTO: Rok BIškop, knmedia

Minister, ki mu je pripadel častni skok, je prepričan, da bo v rudarstvu za vse dela še naprej dovolj, rudarstvo pa da se ohranja kot nujna podlaga za razvoj, predvsem pri pridobivanju mineralnih surovin za gradbeništvo ter tudi mineralnih surovin za industrijo gradbenih materialov in proizvodov.

»Vaša regija bo v prihodnjih letih postopoma doživela temeljito preobrazbo. A pri tem naj poudarim: ne gre za vprašanje, ali bodo sedaj zaposleni ostali brez dela. Zaradi naravnih odlivov in specifičnih znanj bo v rudarstvu za vse dela še naprej dovolj. Celo primanjkovalo bo delavcev, zato sem vesel, da danes delam družbo novi generaciji izšolanih rudarjev,« je dejal v nagovoru.

Rudarstvo se ohranja kot nujna podlaga za razvoj – predvsem pri pridobivanju mineralnih surovin za gradbeništvo ter tudi mineralnih surovin za industrijo gradbenih materialov in  proizvodov. Povpraševanje po njih narašča – in z njim tudi pritisk na prostorsko umeščanje in dolgoročno upravljanje virov. Obenem pa se dogaja gradnja novih predorov, zlasti za železniško in drugo prometno infrastrukturo, je poudaril. Na ravni Evropske unije in Slovenije narašča zanimanje za strateške in kritične surovine, ki so temelj za digitalno in zeleno preobrazbo. V Sloveniji zato vlagamo v kartiranja in pripravo raziskav in analiz za morebitno prihodnjo izrabo teh virov, je nadaljeval.

“Trojno dinamiko rudarjenja – zapiranje, razvoj in raziskovanje – moramo opredeliti strateško in dolgoročno. Ključen izziv za to regijo je: kako ta prehod iz premoga izpeljati stabilno, pravično in dolgoročno vzdržno. Gre za zapiranje poglavij, ki so desetletja oblikovala našo industrijo, energijo in lokalne skupnosti,” je izpostavil in se dotaknil še Zakona o zapiranju Premogovnika Velenje. “Ta ključen sistemski dokument bo sprejet v tem letu. Zakon se osredotoča na zapiranje premogovnika do leta 2033, nekatere končne sanacije pa se predvidevajo vse do leta 2045. To pomeni, da bo z rudnikom živela še cela generacija ljudi.” Strošek zapiranja rudnika je ocenjen na približno 50 milijonov evrov letno, je še povedal.

Več novic

Družba

Proslave ob Dnevu državnosti organizirali tudi v Ravnah, Lokovici in Zavodnjah

Ob dnevu državnosti so tudi letos po različnih krajih v naši občini pripravili več slovesnosti in prireditev, s katerimi so počastili spomin na zgodovinske trenutke osamosvojitve....
Družba

Znani letošnji prejemniki občinskih priznanj

Včeraj, na zadnji redni seji pred poletjem, so svetniki med drugim potrdili tudi letošnje občinske nagrajence....
Gospodarstvo

Ministrstvo za finance ne podpira dviga nadomestil za brezposelnost

Ministrstvo za finance izraža zaskrbljenost zaradi sprejetja novele Zakona o urejanju trga dela (ZUTD), ki je bila soglasno potrjena na seji Ekonomsko-socialnega sveta 6. junija 2025. Kljub temu, da so...
Utrinki

FOTO: Glavni trg danes v znamenju starodobnih traktorjev in tehnične dediščine #utrinki

Srečanje starodobnih traktorjev na Glavnem trgu v Šoštanju privabilo ljubitelje tehnične dediščine....

OBVESTILA

Zadnje osmrtnice